Alarm ve Kamera

Güvenlik ve İzleme Sistemleri, Yangın Algılama ve Söndürme Sistemleri ile firmanızın güvenle büyümesine yardımcı oluyoruz.

Güvenlik kamerası sistemleri evlerde, işletmelerde ve diğer birçok alanda iç ve dış güvenliğin sağlanması için kullanılan sistemlerdir. Bu sistemler güvenliği sağlanmak istenen yerlerin etrafına yerleştirilmekte ve her şeyin izlenebilmesiyle birlikte kaydedilmesine de imkân vermektedir. Eski yıllarda çoğunlukla güvenlik sistemleri için analog güvenlik kamerası tercih edilmekteyken şu an farklı özelliklerin de sunulabilmesi nedeniyle yeni modeller daha fazla tercih edilmektedir.

Güvenlik Kamerası, IP Kamera, WIFI Kamera, CCTV Çözümleri

Doğuş Elektronik olarak, 30 yılı aşkın süredir edindiğimiz proje tecrübesi ile güvenlik kamerası (ip kamera), ihtiyaçlarınızı belirlemek için alan incelemeleri yapıyoruz. İncelemelerimiz sonucu uluslararası standartlara uygun ve maliyet bakımından en doğru şekilde hesaplanmış süreçler yönetiyoruz. Doğuş olarak, uzun yıllar verimliliğini koruyacak kalıcı işlere imza atmayı önemsiyoruz. 

IP Kamera Sistemleri

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok alanda olduğu gibi güvenlik alanında da gelişmeler yaşandı. Bunun en iyi örneklerinden bir tanesinin ise IP kameralar olduğu söylenebilir. IP kameralar evinizi, iş yerinizi ve güvenliğini sağlamak istediğiniz diğer yerleri uzaktan gözlemleyebilme imkanı tanımaktadır. Bu sayede evinizde veya iş yerinizde güvenliğinizi artırırken yaşanabilecek olumsuz durumlarda ise caydırıcılık özelliği taşımaktadır. Hırsızlık gibi olumsuzlukların yaşanması durumunda ise IP kameralar sayesinde kişiler kolayca tespit edilebilmektedir.

IP kameralar sahip oldukları sensörler sayesinde elde ettikleri görüntüleri internet bağlantısını kullanarak yetkili olan kişilerin akıllı telefon, bilgisayar ve tablet gibi cihazlarına iletmektedir. IP kamera ile çekilen görüntüler dünyanın neresinde olunursa olunsun akıllı telefon, bilgisayar gibi cihazlar ile internet üzerinden rahatlıkla izlenebilmekte ve aynı zamanda ses akışı da duyulabilmektedir. Bu kameraların kontrolü uzaktan da kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Wifi Kamera

Geçmişte kameraların çalışabilmesi için bir elektrik kaynağına bağlı olması gerekmekteydi ve  ayrıca veri aktarımı için kablo kullanılmaktaydı. Günümüzde ise iş yerleri veya evlerde kablosuz kamera ihtiyacı meydana gelmiştir. Bu ihtiyaçtan dolayı kablosuz olarak veri iletimi yapabilen güvenlik kamera sistemleri geliştirilerek üretimine başlanmıştır. Geliştirilen bu kablosuz wifi kameraların kolay kurulabilmesi, istenilen yere yerleştirilebilmesi gibi özellikleri ile tercih sebebi olmuştur. Wifi kameralar temelde IP kamera ve analog kamera olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Analog kameralar aynı zamanda CCTV olarakta bilinmektedir. IP kameraların kurulum aşamasında kablolu kameraların kurulumunda olduğu gibi kabloları saklamak için duvar kırma gibi herhangi bir işleme gerek kalmamaktadır.

Kablosuz kameraların herhangi bir bağlantısı yoktur ve bağımsız çalışmaktadır. Wifi kameraların kullanılması sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi ise tercih edilen kamera tamamen kablosuz bir model ise batarya kullanılması gerekmektedir. Bu bataryaların doluluk durumunun ise sürekli kontrol edilmesi gerekmektedir.

IP Kamera ve CCTV Kameranın Karşılaştırılması

  • IP kamera ile internete bağlı bir bilgisayardan görüntüyü izlemek veya herhangi bir ayar yapmak için  konum farketmeksizin erişebilmek mümkündür. CCTV yani analog kameraya uzaktan erişim sağlayabilmek mümkün değildir.
  • IP kamerada görüntü kalitesi yüksektir. Analog kamerada görüntü kalitesi nispeten daha düşüktür.
  • Analog kameralar koaksiyel kablo ile daha geniş bir alanda kullanılabilir iken IP kameraların menzili sınırlıdır.
  • IP kameralar üzerlerinde bulunan HD karta kayıt yapabilmektedir. CCTV kameraların kayıt yapabilmesi için DVR denilen cihazlara ihtiyaç duymaktadır.
  • Kablo çekmenin zor olduğu yerlerde analog kameranın kurulumu ve kullanımı IP kameralara göre daha zordur.

IP Kamera Modelleri

IP kameraların farklı modellerinde farklı özellikler bulunmaktadır. Bu sayede farklı kullanıcı talepleri de karşılanmaktadır. Bazı modeller iç mekan kullanımı için uygun olurken bazı modeller ise dış mekanlarda da kullanılabilmektedir. IP(Network) kameraların modelden modele göre görüntü kalitesinde de farklılık bulunmaktadır. Bazı IP kamera modelleri sadece 720p görüntü kaydı sunabilirken bazı modeller ise HD görüntü kalitesi sunmaktadır.

IP kamera modellerinde en önemli özelliklerden birisi ise hareketi algılayabilmeleri ve bu sayede izleme yapabilmeleridir. Bu özellikleri sayesinde ise bu modeller ön plana çıkmaktadır. Diğer bir önemli özellik ise uygulama üzerinden manuel olarak kameranın yönünün ayarlanabilmesidir. Ayrıca ses desteği olmayan modeller bulunmaktayken ses desteği sağlayan seçenekler de bulunmakta ve tercih edilmektedir.